Rangadóval folytatja szereplését a Piros csoportban az Újbuda MAFC: 13-7-es mérleggel 4. helyen álló csapatunk a 13-8-as mutatóval 5., friss Hepp Kupa-ezüstérmes HÜBNER Nyíregyháza BS otthonában lép pályára a 23. fordulóban pénteken 17 órától. Célunk, hogy javítani tudjunk helyzetünkön a rájátszásra, a sorsunk már nincs a saját kezünkben, elképzelhető, hogy a hátralévő négy mérkőzés megnyerése sem elég az előrelépéshez, egy szabocsi vereség esetén viszont jelenlegi pozíciónk is veszélybe kerülne – nincs mese, el kell hozni a két pontot Merim Mehmedovics szervezett, lendületes kosárlabdát játszó csikócsapatának otthonából.
Több mint 200 kilométeres út ide vagy oda, csupán az eredmények tekintetében az utóbbi években az egyik kedvenc helyszínünk a nyíregyházi Continental Aréna: legutóbb 2016 májusában, az A csoportos playout második mérkőzésén szenvedtünk vereséget a Géza utcában (87-85), azóta hatból hatszor legyőztük őket idegenben a Piros csoportban, ami kuriózum annak tükrében, hogy rendszerint közvetlen riválisaink voltak a Kék Cápák, 2019-ben a bronzcsatában csaptunk össze, akkor mi diadalmaskodtunk, a csonkaszezon lefújásakor fej fej mellett állt az élen a két csapat, a következő kiírásban a kupát és a bajnokságot is behúzta aktuális ellenfelünk, míg klubunknak be kellett érnie egy újabb piros csoportos bronzzal. Két évig tartott nyírségiek legutóbbi élvonalbeli korszaka, az előző idényben pedig ismét igen emlékezetes párharcot vívtunk velük, a negyeddöntő második meccsén 13 pontos hátrányból kellett fordítanunk ahhoz (76-88), hogy a Gabányiban dőlhessen el, ki jut az elődöntőbe – a folytatásra bizonyára jól emlékeznek szimpatizánsaink. Hat mérkőzés óta tartó nyíregyházi veretlenségünket az teszi igazán különlegessé, hogy a félidőben ötször is ellenfelünk vezetett, tavaly márciusban például mínusz tizenötről jöttünk vissza Archibald bemutatkozása alkalmával (78-84). A felek tavaly novemberi, újbudai találkozója is nagy izgalmakat vetít előre, akkor szintén sokáig futottunk az eredmény után, de jobban bírtuk a 24 vezetésváltással és 16 egyenlő eredménnyel tarkított derbi hajráját (95-90).
Merim Mehmedovics nyáron leszögezte, hogy a jelenlegi idényben a csapatépítés és a fiatal tehetségek fejlesztése élvez prioritást, ennek jegyében Bonifert Bendegúz kivételével minden 25 év feletti játékos távozott, helyüket pedig ifjabb kosarasok, például a 2005-ös születésű, az első számú irányító szerepkörét betöltő Boljos Mateja, vagy a korábbi újbudai közönségkedvenc, Komma László vették át, a légióshelyen pedig az európai újonc Tyreke Locure váltotta a sok nagy csatát megélt Carlbe Ervint. A „csikócsapat” lendületes, olykor látványos kosárlabdát játszik, képes bravúrokra, mint a Vasas idegenbeli (81-85), a Kaposvár hazai legyőzése (82-77) vagy a DEAC elleni magabiztos siker (90-71); illetve gyengébb teljesítményekre is, például a MEAFC-tól (90-99), a Kaszásoktól (kétszeri hosszabbítás után 100-102) vagy a TF-től (76-79) saját közönsége előtt elszenvedett vereség. Eddigi 21 bajnokijukból 13-szor egyszámjegyű volt a különbség, amíg az őszi idényben hatból öt szoros végjátékot elveszítettek, a második körben hétből ötször ők jöttek ki győztesen ilyen szituációból, ennek is köszönhető, hogy az előző fordulóban miskolci sikerükkel (79-89) biztosították helyüket a rájátszásban. Egyedül a MEAFC játszik náluk pontgazdagabb meccseket, a Mehmedovics-legénység 87 dobott és 83 kapott pont felett átlagol, a Lakits-tanítványok átlagos pontkülönbsége 83,9-81,25. Meccsenként közel 33 kísérlettel a Cápák próbálkoznak messze a legtöbbet távolról, 32,2%-os hatékonyságuknál a DKKA, a Salgótarján és a Kaposvár mutatója jobb, viszont ők tartják az egy meccsen bedobott hárompontosok szezoncsúcsát a Fehérváron 45 kísérletből beszórt 18-cal, amit az egyébként nem elsősorban erre a játékelemre (meccsenként 27,8 vállalás, 29,1%-os pontosság) építő piros-feketék veszélybe sodortak a TF elleni triplazápor alkalmával, amikor 40-ből 17 dobásuk célba ért a periméterről.
Január végén súlyos csapás érte a Nyíregyházát a BKG otthonában, a 94-92-es vereség tényénél is nagyobb veszteség volt számukra, hogy hosszú időre, könnyen lehet, hogy a szezon hátralévő részére elveszítették csapatkapitányukat, Bonifert Bendegúzt, aki nem csupán legrutinosabb, de egyik legjobb játékosuk is, 16,5 pontot, 6,9 lepattanót és 5,3 kiharcolt faultot (20,4 VAL) jegyzett mérkőzésenként. Kiesésével a korábbinál is jelentősebb szerep hárult Tyreke Locure-ra, aki él is a bizalommal, úgy átlagol 24,6 pontot, hogy még nem hagyott ki bajnokit és mindannyiszor eljutott legalább 13 egységig. Ez a sorozata a Hepp Kupa négyes döntőjében sem szakadt meg, ugyanakkor igencsak eltérő teljesítményt nyújtott egyik napról a másikra: a Tiszaújváros elleni elődöntőben tízből nyolc kinti dobása behullott, 36 ponttal vállalt oroszlánrészt a 96-76-os győzelemben, a Kaposvár elleni finálé (72-91) viszont egy technikai és egy sportszerűtlen hiba miatt már a második negyed derekán véget ért számára, addig 14 egységet és egy kisebb lábsérülést szedett össze. Rajta kívül elsősorban a triplaspecialista Nagy Simonra kell odafigyelni a gyűrűtől távol, a vajkezű hátvéd mérkőzésenként 8,8 hármast emel rá közel 36%-os hatékonysággal, 15,8-as pontátlaga nagyobb része a távoli találatok teszik ki. Szerkezetünket ismerve minden bizonnyal két centerrel fog felállni ellenfelünk Tarján Izsák (9,7 pont, 9,2 lepattanó) és Komma László (9 pont, 6 lepattanó) személyében.
Molnár Tamás három bajnokságban is fontos tagja a MAFC-nak: U19-ben közel 30 pontot szerez meccsenként, ezzel Károly Máté Zöld „B” csoportban szereplő legénységének pontkirálya, U21-ben 22,4 pontos átlaggal nem csupán a listavezető Garai-legénység, a teljes mezőny legjobb dobója, míg a felnőttek között a TF ellen nyújtotta pályafutás legjobb teljesítményét, 12 ponttal és 19 VAL-lal járult hozzá a 97-75-ös diadalhoz. „Eddig a magam részéről remekül alakul a szezon, idén már másodszor kapok behívót az U18-as válogatottba, ami óriási megtiszteltetés a számomra. U19-ben es U21-ben is törekszem minden meccsen a legjobbamat nyújtani, a felnőttek közt pedig próbálok minden adódó lehetőséget megragadni. A csapat idei teljesítménye hullámzó, de úgy gondolom hogy most jó ritmusban vagyunk, és ezt a következő meccsen is visszük tovább. A Nyíregyháza ellen a kulcs az agresszív védekezés és a csapatjáték lesz. Az utóbbi meccseken meg is mutattuk, hogy milyen szépen tudunk sok passzal, egymásért kosárlabdázni. Ha ezeket mind meg tudjuk valósítani és mindenki kihozza magából a maximumot, szerintem bármilyen ellenfelet képesek vagyunk legyőzni” – nyilatkozta 2007-es születésű bedobónk.
A kupahétvégét követően ráfordulunk az alapszakasz hajrájára, már csak négy forduló van hátra a reguláris szezonból, április 6-án, vasárnap 20 óra magasságában kialakul a rájátszás ágrajza. A 19-3-as mérleggel magabiztosan vezető Kaposvár már a héten bebiztosíthatja első kiemelését, a KKKK mögött viszont csak a végletekig kiélezett versenyfutás garantált: a DEAC (14-6) és a Fót (13-7) kedvezőbb helyzetben van nálunk, egymás elleni összevetésben mindkét riválisunk jobb, míg a Nyíregyháza (13-8) és a Vasas (11-8) szintén látótávolságon belül. A minél előkelőbb kiemelés megszerzése mellett lélektani szempontból is fontos, hogy magabiztosan, győzelmekből építve tudjunk belemenni a playoffba, hogy képesek legyünk elhinni: bárkit legyőzhetünk – a következő teljesítendő kihívás Nyíregyháza bevétele.