Fordulatos, feszült hangulatú mérkőzésen tízpontos győzelmet arattunk az előző idény 4. helyezettje, a Megyeri Tigrisek otthonában. A kiegyenlített első negyedet követően a másodikban pazar támadójátékkal építettünk ki kétszámjegyű előnyt, a nagyszünet utáni első percekben már-már úgy tűnt, hogy végleg kinyílik az olló a felek között. Ekkor azonban váratlanul  leblokkoltak a Lakits-tanítványok, ezt kihasználva egy 22-3-as rohammal fordítottak a lila-fehérek. Az utolsó játékrészben aztán a betegen játszó Polgárdy Ádám a mieink élére állt támadásban, Biber Bende is beemelt egy fontos hármast, miközben remekül zárt az újbudai védelem, így értékes idegenbeli sikerrel kezdtük meg az új szezont.

Kedvező előjel volt, hogy Garai Péter gárdája gond nélkül, 100-61-re verte a fótiak U21-es csapatát, ugyanakkor sejthettük, hogy felnőtt együttesünknek nehezebb dolga lesz a nyáron átalakuló, ám B csoportos szinten továbbra is veretes játékosállománnyal operáló Surmann-legénység ellen. Pintér Dávidra kisebb sérülése miatt nem számíthatott szakmai stábunk, míg Polgárdy Ádám vállalta ugyan a játékot, bár egész héten betegség hátráltatta, így a kispadon kezdett, a Kovács-Katona-Bazsó-Bordács-Pápai ötössel indítottuk a 2024/25-ös kiírás első összecsapását. Bordács faulttal együtt feltett ziccere volt az első kosarunk, aztán Katona talált be középtávolról a számára ismerős fóti gyűrűbe, majd újra 13-asunk következett, így hamar 0-6 állt a táblán. Ekkor Juhos vezérletével felvették a meccs ritmusát a fótiak, Buzás és Herendic is betalált kintről, a rutinos erőcsatár dupláival  pedig már a hazaiak vezettek 12-8-ra a 6. percben. A negyed második felében szigorítani tudtunk a védekezésünkön, hosszú ideig nem dobtak mezőnykosaraz a házigazdák, Bordács tarthatatlan volt a gyűrű alatt, kétszer sikerült visszaszereznünk a labdát az ellenfél térfelén, Katona beemelte a mérkőzés első MAFC-tripláját – Csapai közelije csupán arra volt elég, hogy 15-19-re alakítsa az állást a kisszünetre.

A második játékrészbe lépve fél perc alatt elolvadt az előnyünk egy kis figyelmetlenség következtében, ám ekkor Molnár Tamás egy bátor alapvonali belépésből harmadik vasárnapi meccsén is feliratkozott a pontszerzők közé – 2007-es korosztályunk nagy reménysége délelőtt 20 ponttal járult hozzá juniorjaink Kecskemét elleni 78-69-es sikeréhez a Menyecske Arénában, míg a fóti U21-es találkozón 13 egységet tett a közösbe. A remekül dobó Katona szemfüles dupláját Gulyás annulálta, majd Pápai pillanatai következtek újbudai részről, két közelije között Richter csinált meg egy 2+1-es akciót a túloldalon. Egy lerohanás végén Bordács osztotta ki a labdát Vámosnak, aki a sarokból betörve megverte emberét, majd nagyot zsákolt – Honvédtól igazolt magasemberünk első tétmeccsen szerzett MAFC-os kosara után időt kért Surmann Gábor a negyed derekán (24-30). Ez sem segített riválisunkon, nagyon jó ritmusban játszottak a mieink: a kőkemény védekezésre alapozva villámgyors ellentámadásokat vezettek, Bazsó mindkét tiszta helyzetét értékesítette távolról, de amikor a gyűrűre törtek a feketemezesek, olyankor is ritkán tudták őket szabályosan megállítani a Tigrisek. A félidő hajrájában kicsit alábbhagyott a koncentráció vendég oldalon, amit Juhos, majd második esélyből Herendic büntetett, de az utolsó támadásra felrajzolt figurából eredményes volt Bordács a dudaszó pillanatában, ezzel 33-46-ra vezettünk a nagyszünetben.

A harmadik etap is jól indult MAFC-os szemszögből, Bordács továbbra is nagyon élt a festékben, Katona bevert egy trojkát Kovács hetedik gólpasszából bevágott egy trojkáját, amivel 18 pontra nőtt a különbség (35-53). A húsz egységnyi előnyhöz is volt labdánk, ám ezt eladta fiatal irányítónk, amit Dancsecs kintről büntetett – ezzel pedig váratlan és MAFC-os szempontból rémálomszerű fordulatot vett a mérkőzés. Lakits András időt kért ugyan, miután Juhos sarokhármasával 8-0-s rohanásban voltak a házigazdák, Bazsó pedig visszadobta Gulyás kinti találatát, ezzel még tíz volt közte, ám a következő időszakban úgy tűnt, mintha csak egy csapat lenne a pályán. Tanácstalanná váltak a piros-feketék a fóti zónával szemben, a közönségük által űzött lila-fehérek pedig megérezték a vérszagot és egyre nagyobb kedvvel játszottak, Dancsecs újabb két hárompontost értékesített, Richter könnyű ziccerével a 28. percben fordított a Fót (57-56). Ekkor Polgárdy jelentkezett nagyon fontos 2+1-gyel, Buzás középtávolijára Katona tromfolt rá egy távolival, Biber és Polgárdy is a vonalra állhatott, a vezetést visszavettük, de nagy izgalmakat ígért az utolsó szakasz (61-65).

Gulyás büntetett egy kihagyott ziccert, Polgárdy tripláját annulálta Buzás, Katona keze nem remegett meg a büntetővonalnál, 66-70-nél befagyott az eredmény jelző. Nagyon fontos volt, hogy ki tud elmozdulni a holtpontról, az utolsó öt percbe lépve Biber küldött a helyére bravúrral egy távolit, mielőtt lejárt volna a támadóidőnk, aztán második esélyből Polgárdy is megtette ezt – tombolt a kispadunk és a közönség újbudai érzelmű része, ismét elléptünk tíz ponttal (66-76). Dancsecs és Buzás révén még megfelezték hátrányukat a Lilák a 38. perc végére, ám ekkor ismét jött egy kulcsfontosságú Polgárdy-kosár, majd még egy, miután Juhos kipontozódott. Bár a végjátékban büntetőből nem volt eredményes játékmesterünk, Vámos összeszedte és visszaszedte a lepattanót, ezzel kialakult a 73-83-as végeredmény – nehéz, de fontos sikerrel kezdtük a bajnokságot.

A harmadik negyed középső hat percét leszámítva a játékkal is elégedettek lehetünk – más kérdés, hogy egy ilyen rövidzárlat könnyen a győzelmünkbe kerülhet ebben a kiegyenlített mezőnyben szinte bárki ellen. Bordács egyetlen rontott mezőnykísérlettel jutott 19 pontig és 34 VAL-ig, ezzel a forduló csapatába is bekerült a BB1-nél, a láthatóan nem 100%-os Polgárdy is egy híján húsz egységgel zárt, ebből tízet a negyedik negyedben szerzett, Katona és Bazsó 3-3 hármassal tette sokoldalúbbá a játékunkat. A lepattanócsata döntetlen lett (33-33), 17 gólpasszunk pontosabb befejezésekkel könnyen lehetett volna több is, mert többnyire szépen járt a labda kézről kézre tiszta helyzetig – van mire alapoznunk a jövő szombati, Vasas elleni hazai bemutatkozás előtt.

NB I. B Piros csoport, alapszakasz, 2. forduló

Phoenix-MT Fót – Újbuda MAFC 73-83 (15-19, 18-27, 28-19, 12-18)

Fót: Herendic 7/3, Békési 3, Buzás 11/9, Gulyás 11/3, Juhos 14/3. Cs.: Dancsecs 17/9, Richter 8/3, Csapai 2, Vas-Teplán -.

MAFC: Kovács 3, Katona 17/9, Bazsó 9/9, Bordács 19, Pápai 4. Cs.: Polgárdy 19/6, Biber 6/3, Vámos 4, Molnár T. 2.

Surmann Gábor: Először is gratulálok a MAFC-nak és volt játékosomnak, Katona Bencének, azt gondolom, a játék összképét nézve sajnos megérdemelten nyertek. És itt rögtön gratulálnék a szurkolóinknak is, akik csodálatos atmoszférát teremtettek, bánt, hogy nem tudtunk győzelemmel kedveskedni nekik, de lesz rá még esély, azt gondolom. Kicsit egyébként a miskolci mérkőzésre emlékeztetett a mai találkozó számomra, annyi különbséggel, hogy ezennel nem lett “happy end”. Pedig még így sem múlott sokon. Több összetevős a vereségünk oka. Egyrészt együtt edzeni alig tudtunk a héten is betegségek és sérülések miatt. Ez sajnos nagyon látszik. Főként fizikálisan vagyunk lemaradva jelenleg. Illetve az első félidőben konkrétan magunkat csináltuk ki. Egy ilyen kaliberű csapatnak nem szabad ekkora előnyt adni. Ami egészen a 22. percig elnyúlt 35-53-ig. Ez megengedhetetlen. Itt sikerült találnom egy ötöst, akik 5 perc leforgása alatt valami elképesztő nagyot műveltek a 22-3-as “futással”. Ez sajnos rengeteg energiát égetett el, de a 36.-37. percig teljesen nyílt volt még mindent. Ekkor előbb Biber majd Polgárdi vert be egymás követve két hármast amivel vége is lett a dalnak. Kár érte, mert úgy érzem hagytunk ma is benne jócskán a meccsben. Statisztikailag az is látszik, hogy bár lepattanóban alulmaradtunk – de ez már jobb volt az előző héthez képest -, mégsem ott ment el a meccs. A 20 eladott labdánk volt az, ami rengeteg, valamint döntő volt, hogy a MAFC-nak 10-zel több kiharcolt faultja volt és dobhatott 15-tel több büntetőt. Mindenesetre óriási pozitívum, hogy ilyen rövid idő alatt partiban tudtunk lenni végig egy bajnokaspiránssal. Nincs tragédia. Tanulni kell ebből is. Szintén jó, hogy a fiúk is átestek immáron a hazai pályán történő tűzkeresztségen s megtapasztalhatták, milyen érzés fóti kosárlabdázóként ilyen jó hangulatban játszani. Még egyszer köszönjük ezt a csapat nevében is a szurkolóinknak.

Lakits András: Gratulálok a csapatnak a győzelemhez. Nagyon vágytunk egy jó szezonkezdésre. Idegenben, egy nagyon nehéz pályán sikerült nyernünk. Úgy érzem, a harmadik negyedig jól irányítottuk és kontrolláltuk a meccset. Ott hiányérzetem van… Meg tudtuk volna szerezni a magabiztos győzelmet… De sajnos az ellenfelünket visszaengedtük az extra tripláikkal. Rosszul támadtunk és védekeztünk ebben a periódusban. Ellenfelünk nagyon mélyről jött vissza, emiatt gratulálok nekik. Örülök a győzelemnek, mert nehéz pályán sikerült győzelemmel indítani a szezont. Egy beteg Polgárdy Ádámmal, egy sérült kezdő fiatalunkkal és egy olyan fiatallal, akinek ez ma már a harmadik mérkőzése volt. Úgyhogy nekik külön is köszönöm és gratulálok, hogy ilyen nehéz körülmények között is tudtak segíteni a csapaton. Így ez számunkra egy nagyon értékes győzelem, bár azért van hiányérzetem a mutatott játékunkban. Ellenfelünknek gratulálok és sok sikert kívánok a folytatáshoz. Mi pedig készülünk a jövő heti, Vasas elleni újabb rangadóra.