Igencsak eseménydúsan alakult az ősz az Újbuda MAFC számára, de a következő hetek sem lesznek unalmasabbak: szerdán Kaposváron kezdik az évet a fiúk a Hepp Kupában, szombaton a Fótot fogadják, a folytatásban pedig a Vasassal, újra a KKKK-val, majd a DEAC-cal játszanak rangadót a pontvadászatban. A kőkemény széria előtt Lakits Andrással beszélgettünk a csapat eddigi szerepléséről és az előttünk álló időszak kihívásairól.

– Egy mozgalmas félszezon után 8 győzelemmel és 4 vereséggel, 1025 dobott és 998 kapott ponttal a 4. helyen álltok a Piros csoportban. Hogyan tekintesz vissza az őszi idényre?

– Nagyon hullámzó volt a teljesítményünk az elmúlt hónapokban, voltak fájó vereségeink, az extra győzelmek viszont elmaradtak, azt gondolom, hogy egyelőre rosszabbul szereplünk az elvártaknál, ugyanakkor a mezőny nagy része hasonlóan teljesített idáig, más élcsapatok is botlottak váratlanul. Bár nagyon fognak hiányozni az elhullajtott pontok, úgy érzem, hogy az eddigi hibáink még nem végzetesek, ha sikerül egy jó tavaszi szezont futni, kijavíthatjuk őket az alapszakasz végére.

– Rengeteg a meglepetés és a szoros végjáték a bajnokságban, a páratlan számú csapat és egy-egy elmaradt meccs miatt sem teljesen tiszta a kép, de jelenleg 12 győzelemmel és 1 vereséggel vezeti a tabellát a Kaposvár, mögötte egyaránt 9-3-as mérleggel a Fót és a DEAC, az 5-6. helyezett Nyíregyháza és Vasas pedig 7-6-tal áll. Hogy látod az erőviszonyokat, mi lehet a számszerűsíthető cél a második körre?

– A mostani helyzetünkben az első két hely valamelyikének megszerzését kell megcéloznunk – ezen belül nyilvánvalóan van egy reálisabb és egy idealisztikus forgatókönyv, de azt gondolom, hogy fontos nagy célokat kitűzni a csapat elé. A Fóttal és a DEAC-cal is játszunk a következő hetekben, ha itt jól teljesítünk, már február elejére odakerülhetünk a 2. helyre, természetesen nem lesz könnyű, de nem látom lehetetlen feladatnak. Úgy érzem, hogy még a Kaposvár is lőtávolon belül van, de az ő megelőzésükhöz a mi extra tavaszi idényünk mellett az is kell, hogy becsússzon nekik néhány vereség. Szoros versenyre számítok, a Megyeri Tigrisek elég stabilan teljesítenek, a debreceni fiatalok sokakat megleptek, de én nem csodálkozom rajta, hogy ilyen jól állnak, a kulcsembereik egyre többet játszanak az A csoportban, ami meg is látszik rajtuk, kiegyensúlyozottabbá váltak – nekünk is ezt a stabilitást kell megtalálni, hogy el tudjuk kapni a fonalat és kevesebbet hibázzunk, mint ősszel.

– Szembetűnő volt, hogy gyakran kellett az eredmény után futnotok, amit a számok is igazolnak: az első körben az első félidők többségét (hetet) elveszítettétek és többet voltatok hátrányban, mint előnyben (238 perc – 204 perc), ugyanakkor négyszer is sikerült fordítani a második húsz percben, kétszer ráadásul kétszámjegyű (a DEAC  ellen 21, a TF ellen 16 pontos) különbségről, az öt tíz pontos differenciánál szorosabb bajnokiból négyet megnyertetek. Minek tudhatók be a gyenge kezdések és a nagy hajrák?

– A fordításokkal bizonyították a fiúk, hogy amit elképzeltünk nekik, az működik és képesek nagyon jól játszani – a koncentráción kell javítani, különösen a mérkőzések elején. A probléma az, hogy a korai hátrányokat sokszor azért szedjük össze, mert nem vagyunk elég pontosak a feldobástól kezdve, de amint megtaláljuk a saját ritmusunkat, iszonyatosan jó teljesítményre vagyunk képesek, több vereségünk abból adódott, hogy későn kapcsoltunk és már nem tudtuk utolérni az ellenfelet. Azon kell dolgoznunk, hogy a jó játékot állandósítsuk és 40 percen keresztül élesek tudjunk lenni. 

– Az évzárón debütáló Lóránt Péterrel együtt nyolc MAFC-játékos is legalább 9,3 pontot átlagol, ami egyedülálló a mezőnyben. Ez minek köszönhető, hogyan lehet rá építeni a folytatásban?

– Ez több összetevős dolog, azt is látni kell, hogy többször küzdöttünk sérüléssel, betegséggel, ilyenkor másnak kellett előrelépnie a hiányzó ember(ek) helyett, ami nagyszerűen sikerült, gondolok itt például Kovács Levire, aki remekül helytállt első számú irányítóként, amíg Polgárdy Ádám sérült volt. Nyilván nem reális, hogy nyolcan-kilencen tíz pont körül átlagoljanak, ha mindig mindenki egészséges, ez egyrészt a sérüléseknek tudható be, másfelől igenis bizonyítja, hogy sok lábon állunk, ez is volt a cél, hogy olyan rendszerben és összeállításban induljunk neki a szezonnak, ahol bárki elő tud lépni, a srácok pedig megmutatták, hogy tényleg képesek erre – akár olyankor is, ha kiesik valaki a rotációból.

– Volt már távozó és érkező is szezon közben, várható-e még változás a keretben?

– Decemberben csatlakozott hozzánk Lóránt Peti, Vámos Ádám pedig visszatért hozzánk a téli szünetben, úgy gondolom, hogy nagy változtatás már nem lesz. Volt olyan terv, hogy esetlegesen érkezik egy légiós, jelenleg ennek nem látom realitását, aztán ki tudja, hogy alakulnak a dolgok (február 21. a játékengedély-kiadási határidő – a szerk.)… Én úgy készülök, hogy ezzel a kerettel fogunk nekimenni a rájátszásnak is, ez egy ütőképes csapat jó játékosokkal, a pályán és a stábban is csak magyarokkal, ami rajtunk kívül csak a TF-ről mondható el a mezőnyben, ebben az összeállításban próbáljuk meg megcsinálni azt, ami tavaly nem sikerült.

– Szerdán 18 órától egy kaposvári Hepp Kupa-negyeddöntővel kezditek az évet, ami a hazaiak számára óriási presztízsmeccs: rendezőként biztosan nagyon szeretnének ott lenni a négyes döntőben. Hogyan lehet ebből a szituációból profitálni?

– Kicsit meglepett, hogy már a negyeddöntők előtt bejelentették, hogy Kaposváron rendezik a kupadöntőt, ami nem semleges helyszín, de jól is kijöhetünk ebből a helyzetből. Vendégként természetesen nem számítunk esélyesnek, mégis úgy érzem, hogy képesek lehetünk az idegenbeli bravúrra, októberben, foghíjasan sem álltunk tőle távol (a bajnokság 4. fordulójában Polgárdy és Bazsó nélkül 87-82-re kaptunk ki Somogyban, az utolsó másodpercekben két dobásuk is volt a mieinknek az egyenlítésért – a szerk.). Teher nélkül érkezünk, szeretnénk egy jó mérkőzést játszani, nem lehet előre megmondani, hogy az ellenfél hogy reagál a nyomásra, az is lehet, hogy ihletett formát hoz ki belőlük, nekünk csak magunkkal kell foglalkoznunk.

– Bármennyire kiegyenlített a mezőny, különösen nehéznek ígérkezik a következő egy hónap: az év első bajnokiján, január 10-én, szombaton 16:30-tól a 2. helyen álló Fótot fogadjátok, két héttel később a KKKK látogat a Gabányiba, a két hazai derbi között jön a Vasas elleni rangadó idegenben, február első hétvégéjén pedig Debrecenben van jelenésetek, vagyis az első három helyezett és a legnagyobb rivális ellen kezditek az évet. Hogyan lehet erre felkészülni?

– Amennyire a lehetőségeink engedték, dolgoztunk a téli szünetben, szerintem nem jött rosszul, hogy egy kicsit hosszabb volt a pihenőnk, mint az ellenfeleknek (csapatunk szabadnapos volt a 14., múlt hétvégén megrendezett fordulóban – a szerk.), mert nagyon nehéz sorozat előtt állunk. Ahogy ősszel is beszéltünk róla, csak utólag derül ki, hogy jól jártunk-e ezzel a sorsolással, bár akkor még nem tudtuk, hogy ennyire közvetlen rivális lesz az első négy ellenfél. Négy olyan csapattal találkozunk, amelytől vagy kikaptunk az első körben, vagy éppen előttünk áll: nekünk ezeket a meccseket mind hozni kell, hogyha szeretnénk komoly eredményt elérni hosszú távon – ez nyilván elsülhet rosszul is, de ha most jól teljesítünk, akkor sokat javíthatunk a helyzetünkön, több helyet is előreléphetünk. Mindent meg fogunk tenni érte, hogy így legyen!

Negyeddöntős ellenfelünk, a Kometa Kaposvári KK magabiztos, 105-65-ös győzelemmel kezdte az évet a TF otthonában, a 30 ponttal és 40 VAL-lal záró Paár Márk volt a múlt pénteki bajnoki legjobbja. A négyes döntő március 8-9-én (szombat-vasárnap), a Magyar Kupa végjátékával együtt kerül megrendezésre, a mezőnyt a rendező vagy csapatunk mellett a Nyíregyháza-BKG, TF-Tiszaújváros és Fót-Budafok párharcok győztesei alkotják majd.