Azt már a sorolás elkészültekor sejthettük, hogy nehéz dolgunk lesz az első három mérkőzésünkön, ám mostanra az is látszik, hogy semmivel nem lesz könnyebb a negyedik sem: hibátlan mérleggel, négy győzelemmel a tarsolyában érkezik a Gabányiba a DEAC U23 gárdája. Ettől függetlenül nem hibázhatunk ellenük, szombaton 17:30-as kezdettel meg kell szereznünk első hazai győzelmünket!

A DEAC az elmúlt évtizedben dinamikusan fejlődő magyar férfi kosárlabdaklubok közé tartozik: 2011-ben még a harmadosztályban szerepelt, 2015-ben Hepp Kupát nyert, 2017 óta pedig megszakítás nélkül az A csoportos mezőny tagja a cívisvárosi egyetemi sportegyesület, amely immár egyedüliként két csapattal is képviselteti magát az NB I-ben, az első osztályú „nagyok” mellett harmadik éve piros csoportosok az U23-asok. Idáig négy-négy tétmeccset játszottunk a Debreceni Egyetem első és második együttesével, a 2017/18-as szezonban három vereség mellett ezidáig utolsó előtti idegenbeli élvonalbeli győzelmünket arattuk a nagycsapat ellen, az alapszakasz 18. fordulójában a 28 pontos Fodor Márton vezérletével 87-71-re győztek Garai Péter tanítványai az Oláh Gábor utcában. Sajnos azóta sem sikerült megismételni a debreceni diadalt, pedig az előző két évadban már a fiókcsapat vendégeként, piros csoportos mérkőzésen léptek pályára a mieink a Kálvinista Rómában – két éve a veretlenségünket hagytuk ott egy egylabdás mérkőzés végén, idén februárban pedig 14 bajnoki óta tartó győzelmi sorozatunk zárult le hasonlóan szoros végjáték után. A Gabányiban viszont még nem termett babér a kis DEAC-nak, 2023 januárjában 72-57-re, szinte pontosan egy éve pedig 94-72-re vertük aktuális ellenfelünket.

A 2022/2023-as kiírásban újoncként bravúrt bravúrra halmozott Andjelko Mandics legénysége, klubunk mellett a későbbi bajnok NKA Pécs is a Hajdúságban szenvedte el első vereségét, a bronzérmes Vasast pedig oda-vissza verték a debreceniek az alapszakaszban – a negyeddöntőben visszavágtak a piros-kékek, de a 6. hely is várakozáson felüli eredmény volt a fehér-feketéktől. Tavaly, Kádár Tamás irányításával már kevesebb meglepetést okoztak és nem jutottak a legjobb nyolc közé, de az alapcélt, a bennmaradást teljesítették a 12. helyezéssel. Nyáron az A csoportos rutinnal is felvértezett, korábban a klub U18-asaival dolgozó, a korosztályban a magyar válogatottat is dirigáló Pethő Ákos vette át a vezetőedzői pozíciót, a csapat magja egyben maradt. Bár nem szokványos, hogy egy klubtól 11 játékos távozik, miközben senki nem érkezik, ennek ellenére előre lépnek eredményességben, ám egyelőre úgy tűnik, hogy a debreceni akadémiai struktúrának köszönhetően ez történik az U23-asokkal!

A debreceniek legfontosabb erénye továbbra is a sziklaszilárd védelmük (61,5-es kapott pontátlaguk a legalacsonyabb a mezőnyben), erre alapozva már négy győzelemnél tartanak: az SKSE-t magabiztosan verték otthon (77-55), a TF ellen szinte végig hátrányban voltak, mégis elhozták a Ludovika Arénából az értékes két pontot egy remek záró negyeddel (79-83), a Nyíregyháza ellen ismét folyamatosan kapaszkodniuk kellett, ám Flasár utolsó másodperces kosarával fordítani tudtak reménytelen helyzetből (66-65), a Tóth és Czirbus nélkül felálló MEAFC-nak pedig fikarcnyi esélyt sem adtak (79-47). A sikerek kulcsa a remek védőmunka mellett az, hogy három olyan fiatal is előlépett vezérré, aki az előző idényben egyáltalán nem, vagy alig játszott a felnőttek között. Kovács Ákos csontvelőbetegség miatt az egész előző szezont kihagyta, ám szerencsére felépült és élete formájában kosárlabdázik az elmúlt hetekben; 16,7 pontos átlaggal csapata legeredményesebbje, emellett erőcsatár létére is a legpontosabb kinti dobónak számít 36%-os hatékonysággal, továbbá 7,3 lepattanót is leszed meccsenként (20 VAL). Szentkuti Ákos 2006-ban született Kolozsváron, februárban érkezett Debrecenbe, és már most látszik, hogy jó döntés volt a szerződtetése: 12,8 pontos, 4,5 lepattanós, 3,3 gólpasszos (16,5 VAL) átlagával oroszlánrészt vállalt a 4-0-s szezonrajtban. A nála egy évvel idősebb Flasár Botondnak is elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a tabella 2. helyén áll csapata: meccsenként 12,5 pont mellett 8,3 lepattanót, 4,5 gólpasszt és 21,8-as teljesítményindexet átlagol, ezzel utóbbi három mutatóban a legjobb debreceni, emellett két fordulóban is ő volt a mezőny legjobb U20-asa. A DEAC pontjainak közel felét az említett három játékos szerzi, de mellettük fontos szerep jut olyan, a csapaton belül már rutinosnak mondható kosarasoknak is, mint Neuwirth Bence, Hőgye Patrik vagy Várszegi Ádám.

Molnár Tamás számára különleges mérkőzés következik, hiszen az U18-as nemzeti csapat tagjaként válogatott edzője ellen bizonyíthat. „Nem volt sok időnk keseregni a Vasas elleni mérkőzés után, rögtön elkezdtünk készülni a Kaposvárra, ki kellett építenünk egy olyan rendszert, amivel kompenzálni tudjuk az amúgy pótolhatatlan Polgárdy Ádám és Bazsó Brúnó hiányát. Szerencsére sikerült megzavarnunk a zónavédekezéssel az ellenfelet, támadásban pedig többen elő tudtak lépni vezérré, de sajnos a végjáték nem úgy sikerült, ahogy szerettük volna. A debreceni fiatalok hibátlan mérleggel állnak, semmiképpen nem szabad őket lebecsülni. Tavaly megtréfáltak minket, amikor Debrecenben megszakították hosszú győzelmi sorozatunkat, de most még alaposabban felkészülünk belőlük. Ha olyan buzdítást kapunk, amiről híres a MAFC szurkolótábora, akkor semmi baj nem lehet!” – állítja 2007-es születésű bedobónk.

Bármennyire nehéznek tűnt a sorsolásunk, nem úgy terveztük, hogy három meccs alatt elszenvedünk két vereséget – legutóbb 2022 februárjában álltunk negatív mérleggel, reméljük, hogy szombaton egy még hosszabb „nemnegatív” sorozatot kezdünk. Még nincs veszve semmi, hiszen nagyon kiegyenlített a bajnokság, a Kaposvár mellett már csak aktuális ellenfelünk 100%-os: szombaton 17:30-tól el kell vennünk a veretlenségünket és  el kell indulnunk fölfelé a táblázaton!