Budapest MAFC - DEAC 70-75 (16-19, 18-21, 13-14, 23-21)

Budapest, Gabányi László Sportcsarnok

V.: Kapitány G., Ádám J., Válé F. (Gencsev P.)

MAFC: HOT 18/6, Lakits -, Misek 10/3, DAVIS 17/3, Cvetkovic 2. Csere: Fodor 12/3, Neighbour 9/3, Debreceni 2.

DEAC: Jones 7, Lilov 13/3, MOLNÁR 18/12, ARMWOOD 19/9, Lauderdale 2. Csere: Farkas 5, Kósa 2, VELKEY 9/3.

Nagy érdeklődés övezte az első ténylegesen hazai találkozónkat, a feldobás előtt több, mint egy órával már szállingóztak be a szurkolók és mire a játékosok kifutottak a pályára melegíteni, addigra kígyózó sorok álltak a Gabányi bejárata előtt. Az első pillanatokat már tömött lelátók és teltház kísérte, ki voltak éhezve a budapesti kosárlabda barátok az első osztályra.

Nálunk Lakosa Zsolt és Katona Bence maradt civilben, míg a túloldalon Bognár Kristóf, Fekete Viktor és Ekene Omenka szorult a partvonalra.

Jótékony hatással volt a csapatra a megkülönböztetett figyelem és az ismerős közeg, szinte repülőrajtot vettünk és az első 10 pontunkból 7 - et szerző Bennet Davis vezetésével megléptünk a hajdúsági riválisunktól. Rendezte azonban sorait a debreceni alakulat és Molnár András két sikeres távolijával a negyed derekára átvette a vezetést (12 - 14).

Időkéréssel próbáltuk megtörni a vendégek ritmusát, ennek ellenére Isaiah Armwood beemelt még egy triplát, amire se Amin, se Will nem tudott felelni. Jött azonban együttesünk oszlopa, Davis és a bahamai center szemfüles akciói révén tűzközelben maradtunk (16 - 19).

Kihagyott dobásokkal indult számunkra a második felvonás, ennek következtében a precízebb befejezésekkel operáló DEAC kezdett meglógni. Hiába Misek Levi faulttal együtt értékesített tempója, Molnár harmadik harmadízben bevágott trojkája tíz pont feletti vendégelőnyt jelentett (21 - 33). A távolik mellett a büntetővonalról is feltűnően sokat hibázó Fiainkat ismét Levi hozta közelebb, majd Amin labdaszerzésből levezényelt indítása és az ezt eredményező látványos Davis zsákolás riválisunk fiatal szakvezetőjét, Berényi Sándort késztette a játék megszakítására (24 - 33).

Will a legjobbkor köszönt be kintről, de a meglepetésember Velkey ügyes megmozdulásaival tartotta előnyét a fekete mezes társaság. Egyik fél sem tudott huzamosabb ideig dominálni, jól jellemezte ezt, hogy Fodor Marci lélekemelő kosár plussz jó akciójára Armwood szinte azonnal hasonlóképpen válaszolt. A félidő végül mégiscsak MAFC - os momentummal zárult, szépen kivédekezett támadás után Amin robogott végig a pályán pillanatok alatt és hajszállal a dudaszó előtt szerzett közelije hatalmas tapsviharra sarkallta a végig igen lelkesen szurkoló közönségünket (34 - 40).

A nagyszünet után sem változott a dobáshatékonyságunk és a kihagyott helyzetekkel teletűzdelt két perces rövidzárlatunkat kihasználva megint tíz pontos különbségre tett szert a Debrecen (34 - 44). Lauderdale gyaníthatóan sérülés miatt kiesett ellenfelünk rotációjából, de nem tudtuk kihasználni a hiányát és a folyamatos húzd meg - ereszd meg során egyszerűen nem voltunk képesek közelebb férkőzni. A negyed közepén ezt meg is elégelte Jovica Arsic és magához rendelte a Fiúkat (39 - 49).

Használtak az intelmek és Fodor Marci középtávolijával, majd az első félidőben egyszer már látott labdaszerzésből kivitelezett Hot - Davis összjátékkal faragtunk a hátrányból. Sőt, az egyetlen kosarát ekkor szerző Dusannak és a párharc során sokadszor megvillanó Aminnak köszönhetően már csak négy ponttal voltunk lemaradva, nem csoda, hogy újabb időkérés következett, értelemszerűen most vendégoldalról (47 - 51).

Gyönyörű védekezésünk koronázásaként Levi osztott ki bődületes sapkát, de az ettől extázisba kerülő hazai publikumot szinte azon nyomban elnémította a rendkívül agilisan kosarazó Armwood, előbb törlesztette csapattársa kapott blokkját majd az etap utolsó támadásában kijátszott figura után pörkölt be egy lélekölő hármast (47 - 54).

Fehér mezes brigádunk hajtott becsülettel, de egyik játékosunknak sem ment jó százalékkal a dobás, világossá vált, hogy a védőtérfélen kell olyan teljesítménnyel előrukkolnunk, ami esélyt adhat a hőn áhított sikerre.

Őrületes mezőnymunkával indult a záró játékrész és sajnos a legszebb napjait idéző Molnár András jóvoltából újfent a vendégek jöttek ki jobban a sok hibával tarkított első percekből. Ámde a mi oldalunkon is szóhoz jutott a rutin, Fodor Márton talált be a 6,75 - ön túlról, de a fonalat nem tudta elkapni és a rövid időn belül következő két kísérlete már célt tévesztett.  Nem csüggedtek Fiaink és a Hot - Misek - Fodor hátvédtrió hathatós segítségével megint két labdán belül találtuk magunkat (55 - 59).

Folytatódott az eddig megszokott sorminta, az élete egyik legjobb élvonalbeli meccsét produkáló Velkey János öt egységgel terhelte meg a gyűrűnket, a differencia máris újra tízre rúgott, Arsic mester pedig felmutatta a T - betűt (55 - 65). Loholtunk ellenfelünk után, Neighbour és Fodor jól céloztak, majd Molnár és Hot váltottak triplát, ráadásul montenegrói irányítónk mindezt faulttal együtt tette meg. A potenciális négy pontos akció a sokadik elhibázott büntető miatt nem jött össze, így az utolsó minutumra hat pontos hátránnyal érkeztünk (62 - 68).

Cvetkovic kihagyta a kihagyhatatlant, az ellentámadásból pedig a bolgár Ivan Lilov kapott faultot és hidegvérrel büntetett. Aminnal szemben szintén szabálytalankodtak, de ő ennek ellenére bedobta és ezzel a három pontos játékkal majd a Levi által kiharcolt támadóhibával hirtelen felcsillant a remény a már többször temetett együttesünk számára (65 - 70). Bár az időkérésünk utáni középtávolit elrontottuk, Debreceni Dani bámulatos higgadtsággal pöcizte vissza a lecsorgót, ezzel három pontra csökkentve a különbséget húsz másodperccel a végső sípszó előtt (67 - 70).

Faultkényszerben voltunk és Jones nem tette meg azt a szívességet, hogy hibázik a vonalról éa a gyors kontrából kimaradt Fodor - tripla sajnos látszólag megpecsételte a sorsunkat. Farkas Attilát késztettük két szabaddobásra, az elsőt értékesítette, a második lejött, Misek pedig bravúrhármast szerzett, de ez már csak az állás kozmetikázására volt elég. Lilov két büntetője állította be a végeredményt, kikaptunk a szimpatikusan küzdő és a helyzeteit hatékonyabban kihasználó vetélytársunktól (70 - 75).

A Hauszmann utcából hazafelé tartó MAFC szurkolókban vegyes érzelmek kavaroghatnak: Egyrészről a Fiúk megint megmutatták, hogy komoly tartásuk van és arra mindenképpen számíthatunk tőlük, hogy eredménytől és formától függetlenül mindig végig fogják szántani a parkettát negyven percen keresztül illetve azt sem szabad elfelejteni, hogy a szigorú védekezés mellett támadásban rengeteg üres, ritmusos helyzetet voltak képesek kialakítani, ami szintén bizakodásra adhat okot. Másrészt viszont az ehhez hasonló, hazai pályához méltatlan dobóformával senki ellen nem lehet diadalmaskodni.

Muszáj minél hamarabb túltenni magunkat a fájó vereségen, ugyanis szerdán az egyre jobb formába lendülő Zalaegerszeg otthonában kell helytállnunk.

Hajrá Budapest, Hajrá MAFC!

Jovica Arsic: - Sajnos nem tudtuk kezelni a nyomást, ami abból fakadt, hogy ez volt az elsői igazi hazai mérkőzésünk. A dobásaink a mai estén nem mentek be, mindent elmond, hogy kevesebb mint 20%-kal céloztunk. Többször esélyünk volt utolérni a Debrecent, de mindig hibát vétettünk ezekben a szituációkban. Nagy esélyt szalasztottunk el, remélem legközelebb jobban játszunk majd.

Berényi Sándor: - Köszönjük a gratulációt! Dallas elvesztése után alacsonyabb szerkezetre váltottunk, ami már előtte is működött. A második félidőben többször magunkra engedtük a MAFC-ot, de ilyenkor mindig volt valaki aki vagy védekezésben vagy támadásban tudott extrát nyújtani. Úgy érzem végig kontrolláltuk a mérkőzést.

Következő mérkőzés :

NB. I/A 6. forduló Zalakerámia ZTE KK - MAFC

2017.10.25. szerda 18:00

A MAFC (Műegyetemi Atlétika és Football Club) története 1897 óta íródik, Újbuda legnagyobb hagyománnyal bíró egyesülete ma már 52 szakosztállyal működik. Legnépszerűbb és legsikeresebb ága egyértelműen a kosárlabda, sokan a MAFC nevet a felnőtt kosárlabda csapattal és a hozzá szorosan kapcsolódó utánpótlás akadémiával, a MAFC Kosársulival azonosítják. Eredményei önmagukért beszélnek: 7 – szeres Magyar Bajnok, 5 – szörös Magyar Kupagyőztes és 24 – szeres Utánpótlás Bajnok.